Nimate izdelkov v nakupovalnem vozičku.
Navadni rožmarin (tudi rožmarín), Rosmarinus officinalis, je vednozelen grm iz družine usnjatic. Zraste do dva metra visoko. Ima iglaste, usnjate liste in bledo modre ali bele cvetove. V kuhinji se uporabljajo sveži ali posušeni listki. Razmnožuje se s potaknjenci.
V Sloveniji rožmarin najdemo po prisojnih, kamnitih pobočjih v Primorju, kjer ga pogosto uporabljajo tudi za žive meje. Drugod ga gojijo v loncih kot okrasno rastlino. Je občutljiv za mraz, zato ga moramo prezimiti v prostorih, kjer ne zmrzuje. Rožmarin že od starega veka gojijo kot zdravilno rastlino. V srednjem veku so ga cenili zaradi ugodnega učinka na prebavo, v 16. stoletju pa je prispeval prvi destilirani parfum.
V ljudskem zdravilstvu rožmarin uporabljajo za lajšanje marsikatere tegobe. Med drugim:
Uporabni deli rožmarina v zdravilne namene so njegovi cvetovi in listi. Cvetove nabiramo, ko so v polnem razcvetu, nato jih posušimo. Vednozelene liste lahko nabiramo kadarkoli čez leto. Če jih ne uporabljamo svežih, jih posmukamo z vejic in jih hitro posušimo. Hranimo jih v dobro zaprtih posodah. Posušeni listi imajo značilen aromatičen vonj in aromatičen, rahlo grenak okus.
Rožmarin uporabljajo za čaje, tinkture, kot izvleček in kot eterično olje. Poleg tega rožmarin služi tudi kot vir naravnih antioksidantov v prehranskih dopolnilih. Vsebuje številne učinkovine:
Rožmarinovega eteričnega olja ne smejo uživati epileptiki, tisti z visokim krvnim tlakom in ženske na začetku nosečnosti. Pri bolj občutljivih posameznikih lahko tudi draži kožo oziroma povzroči reakcijo v povezavi s sončnimi žarki. Rožmarin tudi ni primeren za otroke. Med nosečnostjo ali dojenjem ga lahko uživamo le toliko, kot ga je v normalni prehrani. Pri uporabi rožmarina vedno upoštevamo navedene količine in zelišča ne zlorabljamo za splošno poživljanje.
Viri:
Gruenwald, Joerg. Zelena lekarna/Joerg Gruenwald, Christof Janicke; ( prevedla Irena Madric, Andrej Rosina).-2. ponatis.-Ljubljana: Mladinska knjiga, 2014
Naravna zdravila/ (prevedla Marjana Samide).-Ljubljana: Mladinska Knjiga, 2007
Möhring, Wolfgang. Zdravilna moč čajev/ Wolfgang Möhring; (prevod Ernest Jeler, Boris Turk´.-Ljubljana: Prešernova družba, 2003.- (Zbirka Za dober dan)
Bodi eko. Prvi slovenski eko portal. https://www.bodieko.si/
Zdrav planet. Blog o zdravem, dobrem, lepem. http://zdravplanet.blogspot.si/